Mendel

Gregor Mendel: Otec genetiky

Mendelovy 200. narozeniny

20. července 1822 – 6. ledna 1884

G.J. Mendel byl (a stále je) jedním z největších českých vědců.

Gregor Mendel se narodil v malé vesničce Hynčice, i když to tehdy Hynčice nebyly. Mendel se narodil do německy mluvící rodiny ve Slezsku a vyrostl v jednoho z nejvýznamnějších vědců posledních dvou století. Mendel je mozkem moderní vědy o genetice a právě v Brně došlo k jeho velkému objevu. Trvalo dlouho po jeho smrti, než přišlo uznání, ale Mendelovo místo v historii je zajištěno.

Právě v Brně začal studovat křížení hrachu a cestou formuloval svá tři pravidla dědičnosti: dědičnost, segregaci a samostatný sortiment. Mendelovo muzeum v Brně je bezpochyby nejlepším způsobem, jak se dozvědět o Gregoru Mendelovi a jeho neuvěřitelných objevech. Muzeum se nachází co by kamenem dohodil od místa, kde velký muž žil a pracoval.

Mendelův život v Brně však zahrnoval víc než genetiku hrachu. V roce 1843 vstoupil do augustiniánského opatství St. Thomas, pokračoval v rozvoji své víry a v roce 1867 se stal opatem. Tato podpora ukončila jeho výzkum a začalo frustrující poslední desetiletí strávené dohadováním se s úřady o daních.

Gregor Mendel je jedním z nejvýznamnějších jmen moderní vědy po celém světě, nejen v Brně. Nezapomeňte se ve městě podívat do jeho muzea, kláštera a Mendelianum.

Source